program

„Bawcie się!” – kilka słów o dobrych relacjach w Waszej rodzinie

2. „Bawcie się!” – kilka słów o dobrych relacjach w Waszej rodzinie

Jeśli zachowanie Waszego dziecka wywołało w Was niepokój i po konsultacjach ze specjalistami rozpoczął się proces diagnostyczny lub już znacie diagnozę i oczekujecie na rozpoczęcie regularnej terapii, nie traćcie czasu! Czas zakasać rękawy i „wziąć się do WSPÓLNEJ zabawy”.

Warto wykorzystać każdą sytuację, która daje możliwość nawiązania kontaktu. Śpiewajcie, mówcie do dziecka, tańczcie z nim na rękach. Spacerujcie i czytajcie mu, żywo akcentując kwestie. Pamiętajcie, że nie należy zrażać się brakiem reakcji na Wasze zachęty. Nie mają związku z obojętnością ani odtrąceniem przez Wasze dziecko. To jedna z charakterystycznych cech autyzmu. Równolegle z prowadzoną przez specjalistów terapią, Wy Rodzice musicie wkładać dużo energii w to, żeby Wasze dziecko miało dużą styczność z różnego rodzaju aktywnościami. Zabawy z Wami, przyniosą podwójną korzyść. Poza stymulacją maluch będzie nawiązywał z Wami kontakt.

Pamiętajcie, że poza rodzicielstwem nadal jesteście partnerami i razem pokonujecie trudy w wychowaniu Waszej pociechy. Nie bójcie się szukać pomocy. Specjaliści przekazujący Wam informacje robią to dla dobra Waszego dziecka. Wierzcie, że cieszą się z każdego sukcesu, bo wiedzą, że to osiągnięcie całej rodziny. Rozmawiajcie z innymi ludźmi o swoich problemach. Nie warto samodzielnie dźwigać ciężaru. Jeśli rozmowa z najbliższymi nie wystarcza, zgłoście się do terapeuty, który wesprze Was i pomoże zrozumieć. Warto nawiązać kontakt z innymi rodzicami autystycznych dzieci i grupami wsparcia po to, by zobaczyć jak dobrze można sobie radzić.

Tylko szczęśliwi rodzice mogą wychować szczęśliwe dziecko. Mimo, że Wasza pociecha jest na pierwszym miejscu dbajcie o siebie i swoje zdrowie. Zachowajcie optymizm, bo dzięki niemu dostrzeżecie drogi wyjścia z trudnych sytuacji. Pamiętajcie, by znajdować chociaż chwilę dla siebie. Wasze zainteresowania i potrzeby nadal są tak ważne jak niegdyś. Przede wszystkim dbajcie o dobre relacje ze swoim partnerem. Atmosfera miłości, akceptacji i wzajemnego wsparcia ma ogromny wpływ na rozwój Waszego dziecka i prawidłowe funkcjonowanie Waszej rodziny.

wróć do listy artykułów